Jakie interkonekty wybrać?

Jakie interkonekty wybrać?
4.4/5 - (5 votes)

Ranking przewodów audio (kable RCA i inne)

Praktycznie każdy system audio do prawidłowego działania wymaga odpowiednich przewodów audio. Bez względu na parametry techniczne, jakość posiadanego sprzętu czy też jego cenę bez odpowiednich przewodów system audio po prosto nie będzie działać. Oferta dostępna na rynku jest bardzo zróżnicowana, w zależności od tego, do czego konkretnie potrzebujemy okablowania. Najlepszymi, a zarazem najczęściej wybieranymi przewodami są interkonekty, tradycyjne kable zasilające oraz kable głośnikowe. Jednak jakie interkonekty wybrać? Które są najbardziej opłacalne oraz które najczęściej są wybierane przez audiomaniaków? Sprawdź poniższy ranking interkonektów.

Interkonekty służą do łączenia ze sobą poszczególnych urządzeń audio. Za ich pomocą przesyłany jest sygnał ze źródła dźwięku prosto do odbiornika. Oznacza to że za pomocą interkonektów przesyłany jest sygnał prosto do wzmacniacza bądź amplitunera. Do najczęściej wybieranych interkonektów możemy zaliczyć złącza RCA, czyli tradycyjne kable z końcówkami cinch. Jeżeli podłączyć chcemy urządzenie przenośne, przydatnym okaże się interkonekt w postaci złącza mini-jack, zaś profesjonalny sprzęt audio (jak kino domowe) wymaga złącz XLR. W przypadku źródeł cyfrowych bardzo często spotkać możemy również złącza USB i HDMI. Zdecydowanie mniej popularnymi interkonektami są złącza optyczne.

Oprócz popularnych internkonektów często w sklepach spotkać możemy również kable głośnikowe, za pomocą których łączy się kolumny głośnikowe ze źródłem dźwięku np. wzmacniaczem zintegrowanym czy też końcówką mocy. Wśród kabli głośnikowych wyróżnić możemy te bez wtyków, lecz mają one jedną podstawową wadę – są podatne na wykruszanie podczas częstego wkręcania i dokręcania końcówki przewodu. Problemu tego unikniemy kupując kable zakończone widełkami. Warto jednak przed zakupem dokładnie sprawdzić, czy posiadany przez nas sprzęt posiada odpowiednie gniazdo na złącze widełkowe. W wielu przypadkach zamiast miejsca na widełki znajdziemy tradycyjne zaciski głośnikowe, które umożliwiają podpięcie jedynie samego przewodu bez specjalnej końcówki.

Sprzęt audio do prawidłowego działania wymaga również odpowiedniego przewodu zasilającego. Nawet najlepszy sprzęt audio z najlepszym interkonektem nie będzie działać na zasilaniu bateryjnym. Nadal nie wiesz jaki interkonekt wybrać? Sprawdź poniższy ranking, który pomoże Ci zdecydować jakie interkonekty kupić.

Podsumowanie – Jakie interkonekty wybrać? Ranking 20181 thought on “Jakie interkonekty wybrać?”

  • To prawda. Kable do kina domowego mają ogromne znaczenie. Po wymianie interkonektow na droższe od razu czuć różnice. Sumienie ustało a nowe przewody fajnie wpasowaly się w design kina domowego. Dobre kable to podstawa.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *