Jakie kino domowe kupić?

Jakie kino domowe kupić?
5/5 - (2 votes)

Wybieramy najlepsze zestawy kina domowego

Dobrze dopasowany zestaw kina domowego w dużym stopniu pozwoli na odwzorowanie efektów dźwiękowych w naszym salonie, niczym z prawdziwej sali kinowej. Głębokie basy i krystalicznie czyste średnie oraz wysokie tony, z pewnością dostarczą nam więcej przyjemności z oglądania niż tradycyjne, wbudowane głośniki w TV. Przed zakupem kina domowego należy jednak zadać sobie bardzo ważne pytanie – czy chcemy kupić tanie, dobre czy najlepsze kino domowe? Odpowiedź na to pytanie pozwoli określić nie tylko półkę cenową szukanego zestawu, ale także określi jakich parametrów możemy oczekiwać od poszczególnych komponentów zestawu.

Z pewnością każdy z nas marzy o własnej sali kinowej z wygodnymi siedzeniami, projektorem oraz systemem nagłośnienia 11.2. Jeżeli nie mamy odpowiednio dużo środków do zainwestowania we własne minikino, rozejrzyjmy się za dobrymi zestawami kina domowego w przedziałach cenowych 1000-1500zł, 2000-2500zł, 3000-3500zł. Każde kino domowe znajdujące się w tych przedziałach cenowych posiada zarówno wady, jak i zalety. Zestawy za 1000, czy 1500 zł to propozycja dla osób mniej wymagających. Warto jednak dodać, że za taką kwotę kupimy dobre kino domowe idealnie sprawdzające się w mniejszych pomieszczeniach. Kwota 2000-2500 złotych pozwala na odrobinę szaleństwa. Inwestując w taki zestaw, z pewnością będziemy w stanie odwzorować efekty kinowe w naszym salonie. Dla najbardziej wymagających zaprojektowane zostały kina domowe za 3000zł i więcej, które oferują dźwięk najwyższej jakości.

Cena kina domowego w prosty sposób określa jego jakość. Jeżeli nie wiesz jaki zestaw wybrać, sprawdź poniższy ranking kin domowych, w którym znajdziesz najchętniej wybierane zestawy wraz z aktualną ceną, parametrami technicznymi oraz opiniami.

Kino domowe ranking 2018

Dobre kino domowe, czyli jakie?

Dźwięk na zadowalającym poziomie uzyskamy nie tylko z najdroższych zestawów kina domowego, ale także z tańszych modeli zaprojektowanych tak, aby dostarczały jak najlepszych wrażeń w mniejszych pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, że na zestaw kina domowego składają się nie tylko przednie głośniki i subwoofer, ale także odtwarzacz Blue-ray/DVD, kolumny głośnikowe i amplituner AV.

Do najprostszych i najtańszych rozwiązań należy zaliczyć kino domowe 2.1, gdzie oprócz subwoofera w zestawie otrzymamy 2 przednie kolumny głośnikowe. Taki zestaw idealne sprawdzi się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sprzętem audio. Dla bardziej wymagających idealny będzie dobry zestaw kina domowego 5.1, a dla najbardziej wymagających dedykowane są kina domowe 7.1, 9.1, a nawet 11.2. Im większa liczba głośników w zestawie, tym lepsze efekty dźwiękowe uzyskamy nawet podczas zwykłego oglądania telewizji. Zestawy kina domowego 5.1 i 7.1 zapewniają doskonałe efekty przestrzenne, a ich cena nie powinna nadszarpnąć naszego domowego budżetu.

Kino domowe bezprzewodowe

Duża ilość przewodów z pewnością psuje estetykę pomieszczenia. W przypadku, gdy mamy odpowiednie maskownice lub specjalne tunele do przewodów, nie robi to problemu. Jeżeli jednak nie mamy możliwości schowania kabli, powinniśmy zdecydować się za bezprzewodowe kino domowe. Im więcej elementów kina będzie ze sobą współgrało za pomocą WiFi lub Bluetooth, tym mniej kabli będziemy musieli chować. Opinie audiomaniaków są jednak podzielone na ten temat. Ich zdaniem kino domowe bezprzewodowe nie oferuje tak dobrego dźwięku jak tradycyjne rozwiązania „na kablu”.

Wady i zalety kina domowego

Jak każde urządzenie, tak i kino domowe posiada swoje wady i zalety. Na szczęście zalet jest więcej niż wad, a na te które zostały wymienione z pewnością  można przymknąć oko, w zamian za tak dobry dźwięk.

  • Zalety – największą zaletą kina domowego jest z pewnością fakt, że pozwala nam poczuć się niczym jak na prawdziwej sali kinowej. Kolejną zaletą jest dźwięk wysokiej jakości, z dużym naciskiem na realny dźwięk przestrzenny, który udaje się uzyskać w zestawach 5.1. i 7.1. Z pewnością dużą zaletą jest również design, który przyciągnie wzrok wszystkich gości. Subwoofer w połączeniu z dobrymi kolumnami zapewni nam niesamowite wrażenia dźwiękowe podczas każdego seansu.
  • Wady – kino domowe zajmuje więcej miejsca niż soundbar z subwooferem, co w przypadku mniejszych pomieszczeń może okazać się pewnym ograniczeniem. W przypadku zestawów wykorzystujących dużą ilość przewodów, będziemy musieli poradzić sobie z ich zamaskowaniem.

Kino domowe – co wchodzi w jego skład?

Zestaw kina domowego to połączenie kilku pomniejszych urządzań, sprawnie ze sobą współgrających. Dzięki takiemu połączeniu możemy delektować się głębokim basem i krystalicznie czystym dźwiękiem podczas każdego seansu. Na zestaw kina domowego składa się najczęściej:

  • amplituner AV – pełniący rolę wzmacniacza,
  • odtwarzacz Blue-ray lub odtwarzacz DVD/CD,
  • zestaw głośników – najczęściej w systemie 5.1 / 7.1 / 9.1 / 11.2,
  • instrukcja obsługi – szczególnie przydatna, gdy nie wiemy jak podłączyć kino domowe,
  • przewody – pozwalające połączyć zestaw w spójną całość,
  • pilot do kina domowego – pozwala na sterowanie całym zestawem.

Inwestycja w kino domowe to nie tylko zakup sprzętu audio. Równie ważnym co głośniki jest dobry telewizor lub projektor, pozwalający na dostarczanie wrażeń wizualnych, co w połączeniu z zestawem głośników tworzyć będzie spójną całość. W sklepach znaleźć możemy gotowe zestawy kina domowego, albo spróbować złożyć własny zestaw.

Kino domowe – jak dobrać poszczególne elementy?

Skomponowanie własnego zestawu kina domowego nie należy do najłatwiejszych zadań. Oprócz kompatybilności poszczególnych rozwiązań pod uwagę należy wziąć również moc głośników i amplitunera, rodzaj przewodów i typ odtwarzacza. Zadanie utrudnia również budżet, który powinniśmy sobie ustalić na samym początku. Na co zwrócić szczególną uwagę przy poszczególnych elementach?

Amplituner do kina domowego – amplituner to nic innego jak wzmacniacz z tunerem, czyli wbudowanym odbiornikiem radiowym. Jest to serce całego zestawu, do którego podłączone są głośniki, subwoofer, telewizor, komputer, a nawet konsola do gier. Amplituner wyposażony jest w dekoder oraz procesor dźwięku, przekształcający sygnał cyfrowy na analogowy. Jak widać, wybór odpowiedniego amplitunera do kina domowego jest kluczowy. Podczas zakupu zwróć szczególną uwagę na dwa kluczowe parametry:

  • liczba kanałów – to właśnie od tego parametru zależy, ile maksymalnie podłączymy głośników do naszego kina domowego. Dobry amplituner do kina domowego w standardzie obsługuje systemy 5.1 oraz 7.1. Im większa liczba obsługiwanych kanałów, tym cena amplitunera będzie wyższa. Jeżeli planujemy rozbudowywać nasze kino, powinniśmy wybrać ten model, do którego podłączymy większą ilość głośników. Systemy 7.1 zapewniają doskonały dźwięk przestrzenny.
  • moc wyjściowa – parametr ten określa, jakiej jakości dźwięku możemy się spodziewać po zainstalowaniu urządzenia. Wraz ze wzrostem liczby kanałów rosnąć będzie również łączna moc wyjściowa amplitunera. Do uruchomienia dobrego kina domowego wystarczy moc na poziomie 100-150W na każdy kanał. Należy jednak zwrócić uwagę, czy wartość podana przez producenta dotyczy całego urządzenia, czy pojedynczego kanału. Problem z zapisem w specyfikacji pojawia się szczególnie wtedy, gdy patrzymy na tanie amplitunery.

Co lepiej kupić, amplituner AV czy wzmacniacz?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze sprzętem audio zastanawia się, czy lepiej kupić amplituner czy wzmacniacz do kina domowego. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wszystko zależy od tego, do czego głównie będziemy używali naszego zestawu. Jeżeli będziemy głównie oglądać filmy, wybierzmy amplituner AV. W przypadku częstego słuchania muzyki lepszym rozwiązaniem będzie dobry wzmacniacz.

Odtwarzacz DVD/Blu-Ray czy odtwarzacz sieciowy?

Oglądanie filmów z płyt DVD czy Blu-ray nie wyszło z mody. W dalszym ciągu światowe produkcje kina trafiają na przysłowiowe krążki, dostarczając nam niesamowitych emocji podczas oglądania. Dobry odtwarzacz Blu-ray lub odtwarzacz DVD będzie zatem kluczowym elementem naszego zestawu.

Jeżeli jednak nie lubimy oglądać filmów z płyt i preferujemy oglądanie filmów bezpośrednio z sieci czy komputera, lepszym rozwiązaniem będzie odtwarzacz sieciowy bez napędu.

Jakie głośniki wchodzą w skład kina domowego?

Najczęściej spotykane systemy kina domowego to 2.1, 5.1 oraz 7.1. Pierwsza wartość w oznaczeniu systemu oznacza ilość kolumn głośnikowych, zaś druga po kropce oznacza liczbę głośników niskotonowych, tzw. subwooferów.  Poniżej znajduje się rozpiska systemu kinowego 7.1:

  • Kolumny przednie – jest to główny element nagłośnienia, bowiem za ich pomocą odtwarzane są dialogi oraz główne elementy dźwiękowe. Jest to również podstawa systemu 2.1.
  • Głośnik centralny – służy on głównie do odtwarzania dialogów. Jego miejsce znajduje się pomiędzy kolumnami przednimi, nieopodal telewizora.
  • Kolumny efektowe – służą do odtwarzania dźwięków otoczenia oraz efektów, które otaczają oglądającego. Dzięki nim usłyszymy zarówno akcję dziejącą się bezpośrednio z prawej jak i lewej strony. Kina domowe 5.1 oraz 2.1 pozbawione są głośników efektowych.
  • Kolumny tylne – odtwarzają dźwięki nadchodzące z tyłu akcji, ale również służą do podkreślania dialogów. Dzięki nim doskonale usłyszymy wszystko, co dzieje się za bohaterem filmowym, a my poczujemy się jak byśmy byli w samym centrum akcji.
  • Subwoofer – głośnik niskotonowy służący głównie do odtwarzania dźwięków basowych. W każdym dobrym zestawie kina domowego powinien znaleźć się mocny subwoofer.

Jaki subwoofer do kina domowego?

Dobrze dopasowany do zestawu subwoofer pozwoli na uzyskanie czystego i głębokiego basu podczas każdego seansu. Wybierając dany model nie można kierować się jedynie ceną. Ważne jest, aby rozmiar głośnika niskotonowego dobrany został odpowiednio pod wielkość pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony. Dobry subwoofer pozwoli regulować barwę dźwięku oraz poziom podbicia niskich częstotliwości. Zbyt słaby subwoofer nie dostarczy odpowiednich wrażeń, a co gorsze może zniekształcać dźwięk podczas oglądania. Dodatkowo głośnik o małej mocy podłączony do amplitunera AV może ulec uszkodzeniu. Warto zatem zainwestować w mocniejszy model, bądź kupić gotowy zestaw kina domowego z odpowiednio dopasowanymi podzespołami.

Subwoofer aktywny czy pasywny?

Zdecydowana większość zestawów kina domowego wyposażona jest w subwoofer pasywny. W sklepach można jednak spotkać zestawy z subwooferami aktywnymi. Czym różnią się modele? Który lepiej wybrać?

  • Subwoofer aktywny – posiada wbudowany wzmacniacz, a więc do działania nie wymaga podłączenia do amplitunera. Subwoofery aktywne najczęściej łączone są w zestawy z soundbarami.
  • Subwoofer pasywny  – do działania wymaga podłączenia wzmacniacza / amplitunera.

Cena kina domowego

Cena kina domowego w głównej mierze zależy od mocy poszczególnych elementów zestawu. Najtańsze zestawy kina domowego dostępne są za 500 – 1000 zł, gdzie każdy z nich wyposażony będzie w podstawowy wzmacniacz oraz średniej klasy głośniki. W tym przedziale cenowym kupimy zazwyczaj dobry zestaw 2.1 z subwooferem średniej mocy. Tanie kino domowe do idealna opcja dla osób, które chcą oglądać filmy z dobrym dźwiękiem, a jednocześnie nie mają do dyspozycji zbyt dużej powierzchni w salonie. Im mniejsze pomieszczenie, tym słabszy zestaw kina domowego powinniśmy wybrać.

Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku oraz zestawie 5.1, zainwestować w kino domowe powinniśmy 1500 – 2000 złotych. Taki zestaw z pewnością sprosta nawet najbardziej wymagającym kino maniakom. Kino domowe za ok. 2000 zł wyposażone jest w dobry wzmacniacz oraz stosunkowo dobry subwoofer. Sprawdzi się ono zarówno w małych jak i średnich pomieszczeniach. Dla najbardziej wymagających słuchaczy dobrym rozwiązaniem jest kino domowe za 2500 – 3000 złotych. W takim zestawie oprócz mocnego wzmacniacza znajdziemy bezprzewodowe głośniki przednie i tylne oraz bezprzewodowy subwoofer. Kino domowe za 3000 złotych to najczęściej zestawy 5.1 oraz 7.1. Górna półka cenowa zestawów kina domowego jest praktycznie nie ograniczona. Wszystko zależy od tego jak mocne kolumny głośnikowe oraz subwoofer wybierzemy oraz jaki wzmacniacz do kina domowego dokupimy. Dobre kino domowe można również kupić za 4000, czy nawet 5000 zł w zestawie z amplitunerem sieciowym.

Jakiego producenta kino domowe wybrać?

W zależności od wybranego producenta różnić się będą nie tylko parametry danego zestawu, ale także okres gwarancyjny, jakość materiałów użytych do produkcji sprzętu, czy sam design. Wybór sprawdzonego producenta daje nam gwarancję, że sprzęt będzie działał bezawaryjnie przez długi czas, a w przypadku jego serwisowania nie napotkamy problemów. Do najchętniej wybieranych marek należą Samsung, LG, Sony, Panasonic, Yamaha, Pioneer, Denon, Philips, Bose, Onkyo, Thomson, Harman Kordon, JVC, JBL, Manta i Sharp. Każdy z wymienionych producentów oferuje dobre, tanie i profesjonalne kina domowe cieszące się dobrymi opiniami wśród użytkowników.  Jeżeli nie wiesz jaki zestaw wybrać, sprawdź powyższy ranking kin domowych.

Ostatnie zapytania:

  • ranking zestawów kina domowego
  • jakie kino domowe do 3000
  • dobre kino domowe yamaha
  • jakie kino domowe do 2000
  • dobre zestawy kina domowego
  • kino domowe ranking 2018


1 thought on “Jakie kino domowe kupić?”

  • nie do końca jestem pewien, czy kino domowe bezprzewodowe da nam tak samo dobry dźwięk, jak to podłączone do telewizora za pomocą kabli. może w przypadku zestawów 2,1 nie będzie czuć takiej różnicy, ale w przypadku kina 5.1, podejrzewam że w tylnych głośnikach mogą być opóźnienia lub widoczne spadki jakości. osobiście mam kino domowe samsung ht-j5550w i moim zdaniem ani yamaha, ani denon czy panasonic nie są w stanie go przebić.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *