Kolumny aktywne czy pasywne – które wybrać?

Kolumny aktywne czy pasywne – które wybrać?
5/5 - (1 vote)

Sprzęt nagłośnieniowy, który oferowany jest w wielu sklepach muzycznych zapewnić może odpowiednie nagłośnienie na profesjonalnych koncertach, amatorskich wystąpieniach czy też w domowym zaciszu. Nierzadko bowiem klientami takich sklepów są osoby poszukujące wysokiej jakości sprzętu do własnego kina domowego. Jednym z najważniejszych elementów całego systemu nagłośnienia są kolumny. A tych do wyboru jest kilka rodzajów. Przede wszystkim podzielić można je na aktywne i pasywne. Różnice pomiędzy nimi polegają przede wszystkim na działaniu i właściwościach. Dość często osoby rozważające zakup takiego sprzętu nie mają pojęcia na co, powinny się zdecydować. Warto zatem wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: kolumny aktywne czy pasywne, by przekonać się o tym, który wariant spełni wszystkie oczekiwania i wymagania.

 Kolumny aktywne kontra pasywne

Cechą, która wyróżnia kolumny pasywne, jest bez wątpienia prosta konstrukcja. To właśnie tego typu kolumny są najbardziej popularne na całym świecie. Wielką ich zaletą jest bowiem niska cena. Kolumny pasywne kosztują o wiele mniej, niż kolumny aktywne, dlatego są one chętniej wybierane przez ludzi. Konstrukcja kolumn pasywnych jest zazwyczaj dość lekka, dlatego mogą one z powodzeniem zostać umieszczone w miejscu, gdzie nie ma mowy o zastosowaniu dużych ciężarów. Dodatkowo tego typu kolumny są bardzo wytrzymałe i solidne. Dźwięk wydobywający się z nich jest ładny i wyróżnia się wysoką jakością. Jednak w celu wykorzystania kolumn pasywnych niezbędne jest zakupienie dodatkowego wzmacniacza. Takie kolumny nie są bowiem wyposażone w taki element. Generuje to zatem dodatkowy koszt. Czasami jednak niektóre osoby posiadają już zakupiony wzmacniacz, dlatego w ich przypadku, gdy stawiane jest pytanie: kolumny aktywne czy pasywne, odpowiedź zdecydowanie brzmi: pasywne. Jest to bowiem najrozsądniejszy w takiej sytuacji wybór. Najczęściej niezbędnym elementem, który należy zakupić do kolumn, jest specjalny kabel głośnikowy. W zależności od rodzaju i właściwości kolumn może to być nawet kilka specjalistycznych kabli. Cechy i kolumn pasywnych są już chyba całkiem jasne, więc teraz pod lupę warto wziąć kolumny aktywne i ich właściwości. Otóż sprzęt ten jest praktycznie niezależny, gdyż kolumny wyposażone są we własne wzmacniacze. Jest to zatem rozwiązanie bardzo funkcjonalne i wydajne. Całkowity koszt zakupu takich kolumn jest jednak nieco wyższy niż w przypadku wariantów pasywnych.

 Na co się zdecydować?

Z drugiej strony kolumny te prezentują o wiele wyższą jakość, a ich konstrukcja jest bardziej złożona, a jednocześnie bardziej solidna. Odpowiedź na pytanie: kolumny aktywne czy pasywne nie jest wcale taka prosta, gdyż wszystko zależy tu od potrzeb, wymagań i oczekiwań. Dodatkowo w grę wchodzi także wielkość dostępnych funduszy, a także kompatybilność z posiadanym już sprzętem. Wysokiej klasy kolumny aktywne nierzadko zapewniają lepszy dźwięk, a także współpracują z różnymi urządzeniami zewnętrznymi takimi jak karty SD lub wyposażone są w port USB, co zwiększa możliwości ich użytkowania.

 Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *