Wybieramy najlepsze nawigacje do samochodu
Dobra nawigacja GPS niejednokrotnie może uratować nas z tarapatów, gdy zabłądzimy w nieznanym nam terenie. To stosunkowo niewielkie urządzenie idealnie sprawdza się nie tylko w terenie miejskim, ale także na trasach międzymiastowych czy podczas wyjazdu na wakacje. Tradycyjne papierowe mapy wychodzą z użycia, a ich miejsce zajmują zaawansowane nawigacje samochodowe, najczęściej wyposażone w funkcje głosowe. W sieci krąży wiele mitów na temat nawigacji GPS, należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość opinii zamieszczanych jest przez użytkowników, który nie aktualizują na bieżąco map. Odpowiednio dobrany model nawigacji idealnie sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu czy też podróży na ferie zimowe w góry. Zatem, jaką nawigację samochodową GPS kupić? Poniżej znajdziesz najnowsze opinie, podsumowanie testów oraz ranking nawigacji samochodowych GPS.
Najlepsze nawigacje samochodowe – ranking 2018
Ranking | Produkty | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | nawigacja gps overlander marki Garmin | Garmin | Sprawdź cenę |
2 | Nawigacja go navigator 7 marki Tomtom | TomTom | Sprawdź cenę |
3 | Tomtom Nawigacja go navigator 6 (0636926106948) | TomTom | Sprawdź cenę |
4 | Navitel E501 nawigacja | Navitel | Sprawdź cenę |
5 | Nawigacja e700 eu marki Navitel | Navitel | Sprawdź cenę |
Nawigacja samochodowa – wady i zalety
Nawigacje GPS od zawsze królowały w samochodach, skutecznie doprowadzając kierowców do celu. To małe i zgrabne urządzenie najczęściej montowane jest na szybie za pomocą specjalnego uchwytu tak, aby kierowca bez odrywania wzroku od drogi widział dokąd jechać. Nowe nawigacje wyposażone są w panel dotykowy, zaś starsze w fizyczne przyciski. Rozmiar ekranu nawigacji nie powinien być jednak mniejszy niż 4 cale, co pozwoli na bezproblemowe odczytanie drogi. Na rynku dostępne są również nawigacje z ekranem od 5 do 10 cali. Wybierając przekątną ekranu należy pamiętać, że zbyt wielkie urządzenie może zmniejszyć widoczność na drodze. Jakie są wady i zalety nawigacji samochodowej GPS?
- Zalety– nawigacja GPS jest urządzeniem prostym, działającym w sposób intuicyjny. Menu urządzenia oraz panel zaprojektowane są tak, aby w jak najszybszy sposób kierowca wybrał trasę docelową. Duży ekran w sposób czytelny prezentuje dokąd mamy jechać, a wbudowany odbiornik GPS z wysoką dokładnością pokazuje nasze położenie. Nowsze modele wyposażone są również w funkcje sterowania głosem. Część urządzeń oferuje wyświetlanie trasy, ograniczeń prędkości oraz ostrzeżeń o radarach i kontrolach drogowych, bezpośrednio na szybie pojazdu.
- Wady– największą wadą nawigacji GPS jest jej cena. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest ona aż tak wygórowana, tym bardziej, że oferuje ona więcej opcji niż darmowa nawigacja na telefon (np. androida).
Dobra nawigacja, co powinna mieć?
Planując zakup nowego urządzenia GPS, należy dokładnie sprawdzić, jaką nawigację samochodową wybrać. Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Cechy te najczęściej brane są pod uwagę podczas wystawiania opinii przez użytkowników oraz w licznych testach.
Aktualne mapy – sercem każdej nawigacji GPS są aktualne mapy. Infrastruktura drogowa szybko ulega zmianie, bowiem z każdym rokiem otwierane i zamykane są dziesiątki dróg. Zatem szczególnie ważne jest, aby wybrany model nawigacji posiadał aktualne i dokładne mapy. Praktycznie każdy model oferuje możliwość doinstalowania kolejnych map, rozszerzając zakres podróży z Polski na inne kraje Europy, a nawet świata.
Wybierając tanią nawigację samochodową zakres map będzie ubogi, lecz bez problemu można dokupić kolejne pakiety. Ważne jednak, aby były one często aktualizowane, co pozwoli nam uniknąć niemiłej niespodzianki, gdy fragment trasy zostanie zamknięty. Aktualizacje map najczęściej dostępne są za darmo, jednak część producentów wymaga uiszczenia drobnej opłaty.
Oprócz trasy na mapach powinny znaleźć się również takie informacje jak: drogi zamknięte, w budowie, remonty, a nawet miejsca najczęstszych kontroli drogowych.
Dokładność i precyzja – parametry te pozwalają określić, z jaką dokładnością pokazywana jest wybrana trasa. W terenie zabudowanym dokładność może sięgać nawet jednego-dwóch metrów, zaś w terenie niezabudowanym nawet do dziesięciu metrów.
Wyświetlacz – odpowiednio dopasowany ekran pozwoli bezproblemowo odczytywać trasę oraz ustalać kolejne szlaki, którymi chcemy dotrzeć do celu. Ważna zatem jest czytelność, która w głównej mierze zależna jest od przekątnej ekranu. Większy wyświetlacz oznacza lepszą czytelność, jednak rozmiar nawigacji należy indywidualnie dopasować do osobistych preferencji. Najczęściej kierowcy wybierają nawigację 5 cali, która jest kompromisem pomiędzy wielkością urządzenia, a czytelnością.
Równie ważnym parametrem co przekątna, jest jasność ekranu. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na indywidualne dopasowanie jasności, a nawet automatycznie przyciemniają i rozjaśniają ekran dzięki wbudowanemu czujnikowi natężenia światła. Funkcja ta pozwala na zachowanie czytelności w każdych warunkach, bez potrzeby odrywania wzroku od jezdni. Kolejnym ważnym parametrem w kwestii ekranu jest jego rozdzielczość. Im wyższa, tym więcej szczegółów na ekranie będzie mogło być wyświetlonych. Najlepsze modele wyposażone są w ekrany dotykowe, zapewniające najwyższy komfort użytkowania.
Punkty POI – każda dobra nawigacja posiada wgrane na mapach tzw. punkty POI, będące punktami użyteczności publicznej. W praktyce oznacza to, że podczas jazdy widzimy na mapie oznaczone sklepy, banki, hotele, stacje paliw, bankomaty czy punkty widokowe i parki. W zależności od miejscowości, ilość punktów POI może się różnić.
Wbudowana pamięć – bardzo ważne, aby wybrana nawigacja posiadała dużą ilość wolnej pamięci, bądź oferowała możliwość jej rozszerzenia, np. za pomocą karty pamięci SD/microSD. Dodatkowe miejsce w pamięci będzie szczególnie potrzebne, gdy będziemy planowali dograć kolejne mapy, bądź zaktualizować te wgrane już do urządzenia.
Wbudowany akumulator – praktycznie każda nawigacja posiada wbudowany, pojemny akumulator ładowany przez gniazdo zapaliczki w samochodzie. Wbudowana bateria pozwala jednak na mobilne wykorzystanie nawigacji, np. podczas jazdy rowerem, czy podczas pieszego zwiedzania miasta.
Łączność – większość nowych nawigacji wyposażonych jest w port Bluetooth, co umożliwia wykorzystanie urządzenia jako zestawu głośnomówiącego. Dodatkowo nasza nawigacja może służyć jako transmiter do odtwarzania muzyki bezpośrednio ze smartfona/kary pamięci na głośnikach samochodowych.
Dodatkowe złącza – funkcjonalność urządzenia jest bardzo ważna, dlatego wybierając dobrą nawigację zwróć uwagę, czy wyposażona jest w takie złącza jak mini USB, microUSB, gniazdo audio czy slot karty pamięci SD/microSD.
Darmowa nawigacja czy profesjonalne urządzenie GPS?
Na rynku dostępne są zarówno nawigacje darmowe (np. na androida, Google, Yanosik), jak i te płatne. Kupując zewnętrzne urządzenie GPS nie musimy angażować naszego smartfona, który w krótkim czasie może się rozładować. Jeżeli planujemy wyjazd w dłuższą pracę i telefon będzie nam stale potrzebny, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nawigacji GPS. W przypadku, gdy z nawigacji nie korzystamy często, alternatywnie możemy skorzystać z tej oferowanej przez Google, aplikacji na androida Sygic, Here lub iGO czy nawigacji Yanosik. Do najpopularniejszych producentów nawigacji możemy zaliczyć GoClever, MIO, Lark, TomTom, Becker, czy Garmin.
Często nawigację możemy również nabyć u operatorów sieci komórkowych jak Orange, Play, Plus czy T-Mobile.
Ostatnie zapytania:
- jaką nawigację kupić 2018
- najlepsza nawigacja do samochodu
- nawigacja ranking 2017
- dobra nawigacja do samochodu
- nawigacja samochodowa do 300 zł
Dobra nawigacja samochodowa to skarb. Szczególnie podczas wyjazdu na wakacje 😀 nie raz uratowała mnie przed pobłądzeniem. Osobiście nie korzystam z nawigacji w smartfonie, wolę dedykowane urządzenie.
Potwierdzam. Dobrze jest jednak wybrać nawigację z dożywotnią aktualizacją map – unikniemy dodatkowych kosztów w przyszłości. Z tego co się orientuje to tomtom króluje w tym segmencie.