Praca w UK: od czego zacząć?

Praca w UK: od czego zacząć?
5/5 - (1 vote)

W ciągu ostatniej dekady mnóstwo mieszkańców Polski wyjechało do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych. Większość decydowała się na „tymczasowy” wyjazd. Pół roku, rok, może dwa. „Zarobię, trochę odłożę i wrócę do rodziny” – taka była strategia naprawdę wielu osób. Jako że kurs funta od lat jest bardzo korzystny, z małymi wahaniami, w stosunku do polskiego złotego, takie podejście było całkowicie uzasadnione. Jednakże, spora ilość „tymczasowych” pracowników na obczyźnie, została tam dłużej, osiedliła się na dobre i do Polski na stałe raczej nie powróci. Gdy ma się niezłe zarobki i bogatą opiekę socjalną, to nie ma się czemu dziwić. Dodatkowo, ułatwia to znacznie start na miejscu młodszy pokoleniom poszukującym zysku na wyspach brytyjskich. Jednym z pierwszych punktów po przyjeździe, oprócz wszelkich formalności, jest zorganizowanie sobie numeru telefonu i Internetu – jakoś tę pracę trzeba przecież znaleźć.

Choć doszło do tego, że Polacy są najliczniejszą nacją „niebrytyjską” na Wyspach, kolejne napływy rodaków mogą być nieco utrudnione za kilka lat. Chodzi oczywiście o Brexit. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że cały proces dojdzie do skutku i Wielka Brytania opuści europejską wspólnotę, a biorąc pod uwagę obecny stan negocjacji brytyjskiego rządu i Unii Europejskiej na temat warunków Brexitu, nie wróży się wielu pozytywów dla przyszłych osób przybywających na Wyspy w poszukiwaniu pracy. Szkocja z kolei, zainteresowana jest opuszczeniem szeregów unitarnego państwa brytyjskiego i optuje za pozostaniem w Unii.

Tak czy siak, jeżeli planujecie w najbliższym czasie podróż do np. Anglii i podjęcia tam pracy, warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Jeżeli macie na miejscu rodzinę lub znajomych, kwestia lokum odpada. Jeżeli nie, to powinniście pomyśleć przede wszystkim o tym. Następnie będziecie potrzebować National Insurance Number – bez tego ani rusz, nigdzie. Oczywiście przyda się jakiś kontakt ze światem zewnętrznym, taki jak telefon i Internet. Dla oszczędności możecie to połączyć w jedno, lecz jeżeli macie nieco więcej budżetu na początek, warto wziąć obie rzeczy osobno. Za Internet stacjonarny w UK nie zapłacicie strasznie wygórowanych cen. Najtańsze pakiety startują nawet od 17£ i na początek mogą być całkiem optymalne.

Jeżeli chcecie porównać kilka ofert i wybrać coś dla siebie, warto odwiedzić stronę smartfony.co.uk. Posiada katalog największych dostawców na rynku oraz interfejs w języku polskim, więc będzie przystępny dla każdego. Nic tylko zacząć szukać pracy, powodzenia!Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *