Światłowód a pogoda – czy deszcz lub śnieg mogą wpływać na jakość sygnału?

Światłowód a pogoda – czy deszcz lub śnieg mogą wpływać na jakość sygnału?
Światłowód a pogoda – czy deszcz lub śnieg mogą wpływać na jakość sygnału?
Oddaj głos

Internet światłowodowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie można się temu specjalnie dziwić, może bowiem osiągać prędkość do 1 Tb/s. Jeszcze nie tak dawno trudno było sobie wyobrazić tak szybki przesył danych. Światłowód to aktualnie najszybsza metoda dostarczania internetu. Czy jednak internet światłowodowy zawsze jest niezawodny? Czy niekorzystne warunki atmosferyczne mogą wpływać na jakość sygnału?

Internet światłowodowy- technologia, której możesz zaufać

Niemal każdy z nas na co dzień korzysta z internetu. Jedni wykorzystują sieć internetową do rozrywki, inni potrzebują jej do pracy. Nie bez znaczenia jest więc prędkość, z jaką przesyłane są dane, a także stabilność łącza. Stabilne połączenie z internetem to komfort i wygoda, a przede wszystkim możliwość nieograniczonego korzystania z zasobów sieci. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej technologii dostarczania internetu. Okazuje się bowiem, że w przypadku zastosowanie niektórych rozwiązań, możemy mieć problem z jakością sygnału. Śnieg, intensywny deszcz, a nawet zachmurzenie może niekorzystnie wpływać na działanie internetu. Jedyną technologią odporną na działanie warunków pogodowych jest światłowód. Internet światłowodowy to technologia całkowicie odporna na pogodę.

Czym tak naprawdę jest światłowód?

Kabel światłowodowy to nic innego jak przezroczyste włókno wykonane z tworzywa sztucznego, Świetnie sprawdza się do przesyłania danych. Co ważne, do ich przesyłu w przypadku światłowodu, wykorzystuje się fale światła widzialnego. Takie rozwiązanie pozwala na niezwykle szybki i stabilny transfer danych. Kabel światłowodowy nie generuje pola elektromagnetycznego i w żaden sposób nie oddziałuje na nie. Dzięki temu może być bezpiecznie stosowany w miejscach, w których często zdarzają się wyładowania atmosferyczne. Internet światłowodowy to mnóstwo korzyści. Jest stabilny, szybki, a przede wszystkim odporny na warunki atmosferyczne.

Infrastruktura światłowodowa

Internet światłowodowy to same korzyści. Jednak, aby można było z niego korzystać, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura światłowodowa, która umożliwi przesył i odbieranie sygnału. Składa się ona z trzech głównych elementów.

  • sieci dosyłowej, dzięki której możliwa jest transmisja danych

  • sieci pionowej, instalowanej wewnątrz budynku

  • sieci poziomej, która łączy skrzynkę kablową z gniazdem zamontowanym u odbiorcy sygnału

Dzięki temu, że przesył danych odbywa się przez kabel światłowodowy i dostarczane są one bezpośrednio do odbiorcy internetu, warunki pogodowe nie mają wpływu na jakość sygnału. Aby jednak móc skorzystać z tej ultranowoczesnej technologii, odbiorca musi się znajdować w zasięgu infrastruktury światłowodowej i mieć możliwość podłączenia się do niej kablem.

Instalacja światłowodu- jakie akcesoria światłowodowe są niezbędne?

Instalacja światłowodu wymaga zastosowania wielu akcesoriów. Osprzęt światłowodowy to mnóstwo narzędzi potrzebnych do stworzenia sieci, ale także jej obsługi, konserwacji, jak i testowania. Instalatorzy zwykle mają na wyposażeniu ściągacze, specjalistyczne nożyce, szczypce i inne akcesoria przydatne podczas budowania infrastruktury światłowodowej, Potrzebne im są również optyczne mierniki mocy, strippery czy też lokalizatory. To specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają testowanie linii światłowodowych. Są też niezastąpione podczas diagnostyki sieci.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *