Toner czy tusz? – 3 pomysły na dobór odpowiedniej drukarki

Toner czy tusz? – 3 pomysły na dobór odpowiedniej drukarki
Rate this post

Kupno dobrej drukarki często okazuje się być dość sporym wyzwaniem. Czytając opinie w internecie można zauważyć, iż sporo marek jest zdecydowanie przereklamowanych, a w dodatku drogich w eksploatacji. Ale również te tańsze modele mogą okazać się pułapką, niespodziewanie drenującą kieszeń. Jedną z najciekawszych marek na rynku jest Lexmark, który jeszcze trzydzieści lat temu był filią słynnej firmy IBM, by zostać z niej wydzielony jako podmiot produkujący wyłącznie drukarki. Bardzo szybko podbił on rynek, zajmując topowe miejsca w rankingach. Najchętniej kupowane są przez klientów modele atramentowe i laserowe. Czym one się różnią?

  1. Toner a tusz
  2. Tusz – oryginalny czy zamiennik?
  3. Drukarka atramentowa czy laserowa?

Toner a tusz

Aby powstał wydruk, konieczne jest naniesienie przez drukarkę odpowiedniego materiału na papier. W przypadku modeli atramentowych nanoszony jest tusz, w przypadku laserowych – toner. Tusz do drukarki lexmark zawarty jest w kartridżu i przenoszony na papier poprzez mechaniczne oddziaływanie głowicy. Czasem stosuje się tak zwane kartridże bąbelkowe, które umożliwiają naniesienie tuszu poprzez oddziaływanie pęcherzyków gazu po jego podgrzaniu. Tonery lexmark to w istocie sproszkowana forma tuszu, nanoszona na papier dzięki naświetlaniu laserem światłoczułego bębna i jego własnościom elektrostatycznym. Tonery do drukarek lexmark służą zdecydowanie dłużej niż tusze, dodatkowo nie ulegają zasychaniu mimo braku eksploatacji. Drukarki atramentowe są tanie, ale droższe w eksploatacji. Laserowe – wręcz przeciwnie.

Tusz – oryginalny czy zamiennik?

Produkowane przez firmę lexmark tusze nie należą do najtańszych, sporo klientów szuka więc zamienników. Warto jednak pamiętać, iż zamienniki nie posiadają atestów, które są gwarancją dobrego wydruku przez oryginalny produkt. Nie znaczy to jednak, iż są gorsze. Sporo zamienników posiada równie dobrą jakość, a równocześnie o kilkadziesiąt procent niższą cenę przy podobnym czasie eksploatacji. Niektóre sklepy oferują jednak produkty skomponowane na bazie niskich jakościowo produktów, dobrze jest więc najpierw je przetestować na nieistotnych projektach. Bez trudu można znaleźć w sieci firmy, których Lexmark tusze zamienniki są prawie identyczne z oryginałem.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Zakup drukarki powinien być przemyślany. Trzeba zastanowić się, do jakiego celu będzie nam ona potrzebna, z jaką częstotliwością będziemy z niej korzystać, ile stron ma drukować w miesiącu. Dużo wydruków przemawia zadecydowanie za zainwestowaniem w urządzenie laserowe, które zaopatrzone w tonery do drukarek Lexmark wykaże się świetną wydajnością i posłuży przez bardzo długi czas. Jeśli potrzebujemy sprzętu okazyjnie, lepszym wyjściem okażą się drukarki atramentowe. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na zakup zamienników.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *