Przedwzmacniacz gramofonowy

Przedwzmacniacz gramofonowy
4.3/5 - (3 votes)

Gramofony przeżywają swoją drugą młodość, a co za tym idzie sprzedaż płyt winylowych rośnie. Z czasem ilość miłośników klasycznych, czarnych płyt winylowych rośnie, a wszystko to spowodowane jest modą na styl muzyki retro. Do odsłuchu płyt winylowych analogowych, konieczne jest posiadanie gramofonu. Samo posiadanie odtwarzacza płyt winylowych dla niektórych miłośników dobrego dźwięku nie wystarcza, a więc sięgają oni po nowoczesne rozwiązanie poprawiające jakość dźwięku oraz jego barwę – przedwzmacniacz gramofonowy.

Wybór odpowiedniego przedwzmacniacza gramofonowego nie jest łatwy. Ilość urządzeń dostępnych na rynku jest ogromna, co dodatkowo powoduje dylemat, jaki przedwzmacniacz do gramofonu wybrać. W tym poradniku odpowiadamy na wszystkie pytania związane z tym, co to jest przedwzmacniacz gramofonowy, który najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Co to jest przedwzmacniacz gramofonowy?

Przedwzmacniacz gramofonowy, jest to niewielkie urządzenie montowane jako pośrednik pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem lub amplitunerem oraz głośnikami. Zadaniem przedwzmacniacza jest wzmocnienie i skorygowanie impulsów elektrycznych generowanych przez gramofon. Impulsy wytwarzane przez wkładkę gramofonową, po korekcie umożliwiają uzyskanie czystego i naturalnego brzmienia.

Z uwagi na to, że w sklepach dostępnych jest wiele modeli przedwzmacniaczy gramofonowych, wybór „tego odpowiedniego” może przysporzyć niemałych problemów. Na chwilę obecną wyróżnić możemy modele cyfrowe, analogowe oraz przedwzmacniacze lampowe. Każde z podanych urządzeń różni się ceną, jakością dźwięku i sposobem podłączenia. Dodatkowo możemy wyróżnić modele obsługujące wkładki MM i MC, oraz wzmacniacze zintegrowane i samodzielne.

Ranking przedwzmacniaczy gramofonowych 2018

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu wybrać?

Przed wyborem przedwzmacniacza gramofonowego należy dokładnie sprawdzić, czy jest on kompatybilny z posiadanym przez nas gramofonem. Tego problemu możemy uniknąć wybierając gramofon z wbudowanym wzmacniaczem korekcyjnym. W takim przypadku mamy w stu procentach pewność, że urządzenia są ze sobą kompatybilne. Taki zestaw w przyszłości można również rozbudować o jeszcze jeden przedwzmacniacz. Gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem może być wyposażony również w złącze USB, które umożliwia podłączenie urządzenia do komputera czy pendrive.

Drugim sposobem gwarantującym nam kompatybilność sprzętu, jest zakup wzmacniacza bądź amplitunera wyposażonego fabrycznie w przedwzmacniacz gramofony. Jak sprawdzić, czy dany model można podłączyć do gramofonu? Najłatwiej jest zweryfikować, czy na tylnym panelu wzmacniacza znajduje się wejście Phono. W zależności od modelu, złącza Phono mogą występować pojedynczo lub podwójnie.

Każde z podanych powyżej rozwiązań jest dobre pod kątem kompatybilności urządzeń oraz wygody zakupu. Minusem jest fakt, że to producent narzuca nam, jakiego przedwzmacniacza używamy i nie mamy wpływu na to, jakie parametry techniczne posiada. Dla początkujących użytkowników jest to najlepsze rozwiązanie, jednak dla miłośników krystalicznie czystego dźwięku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie osobny zakup każdego z urządzeń – gramofonu, wzmacniacza i przedwzmacniacza gramofonowego.

Samodzielny przedwzmacniacz do gramofonu, czy warto?

Szukając dobrego przedwzmacniacza, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy obsługuje on wkładki MM oraz MC. Często podczas modyfikacji zestawu gramofonowego zmianie ulega również wkładka. Warto aby przedwzmacniacz był kompatybilny z wszystkimi najpopularniejszymi wkładami. Równie ważnym jest, aby przedwzmacniacz umożliwiał dostosowanie parametrów technicznych do wkładek MM i MC. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu ustawień, uzyskany dźwięk będzie czysty i wyrazisty.

Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na fakt, czy dany przedwzmacniacz gramofonowy posiada funkcję redukcji szumu. Dodatkowym parametrem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę to charakterystyka częstotliwościowa przedwzmacniacza. Im częstotliwość wyższa, tym szum jest bardziej słyszalny. Rozwiązaniem problemu szumów jest korekcja częstotliwości. Kolejnym istotnym parametrem jest napięcie wejścia, które różni się dla wkładek MM oraz MC.

Jak podłączyć przedwzmacniacz do gramofonu?

Podłączenie wzmacniacza do gramofonu nie jest skomplikowane, o ile posiadamy dobrej jakości przedwzmacniacz wyposażony w odpowiednie złącza i gramofon przystosowany do pracy ze wzmacniaczem. Przed zakupem warto zatem dokładnie sprawdzić, czy gramofon posiada możliwość podłączenia przewodów RCA i czy przedwzmacniacz posiada gniazda wejścia MM oraz MC. Oprócz złącz wejścia, ważne są również złącza wyjścia. Dobry przedwzmacniacz gramofonowy wyposażony powinien być w gniazdo out, do którego wpinane są kable RCA łączące wzmacniacz/amplituner z przedwzmacniaczem.

Ostatnie zapytania:

  • przedwzmacniacze gramofonowe ranking 2018
  • jaki przedwzmacniacz gramofonowy kupić
  • przedwzmacniacz gramofonowy cena
  • przedwzmacniacz gramofonowy test
  • dobry przedwzmacniacz gramofonowy


1 thought on “Przedwzmacniacz gramofonowy”

  • A czy to nie jest tak ze przedwzmacniacz może w pełni zastąpić amplituner? Czy jest sens tyle osprzętu dokupywac do gramofonu?

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *