Podłączenie kina domowego – o czym musisz pamiętać?

Podłączenie kina domowego – o czym musisz pamiętać?
Rate this post

Chcesz zdecydować się na system kina domowego w swoim salonie? Zanim go zakupisz i zaczniesz z niego korzystać, sprawdź parę istotnych kwestii dotyczących jego podłączenia. O czym trzeba pamiętać?

Kiedy można zastosować system kina domowego?

Rozpocznijmy od podstawowej kwestii, czyli od tego, kiedy tak naprawdę można korzystać z systemu kina domowego i w jakiej sytuacji pozwoli on na uzyskanie najlepszej jakości dźwięku.

Aby osiągnąć najlepsze brzmienie, trzeba pamiętać o tym, że kino domowe i telewizor powinny ze sobą współpracować. Najlepiej, aby telewizor wyposażony był w złącze HDMI, za pomocą którego można uzyskać wysokiej jakości przesył danych.

Można również korzystać z innych metod podłączenia, ale nie zawsze brzmienie będzie wtedy optymalne, a kino domowe może wtedy nie obsługiwać wszystkich technologii.

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Gdy istnieje możliwość zastosowania kina domowego z konkretnym telewizorem, wtedy pojawia się druga kwestia, czyli jak podłączyć kino domowe do telewizora. Na szczęście, producenci stosują obecnie uproszczone metody podłączenia, co powoduje, że można zrobić to łatwo i szybko.

W przypadku telewizorów oraz kin domowych wykorzystujących technologię HDMI wystarczy tylko zastosować jeden przewód, by podłączyć te dwa urządzenia i skorzystać z wysokiej jakości dźwięku. Obecnie jedną z najnowszych technologii pozwalających na osiągnięcie świetnej jakości dźwięku przestrzennego, jest standard HDMI eARC.

Alternatywnie można również skorzystać z innych typów kabli, na przykład kabli koncentrycznych, optycznych.

Jak podłączyć głośniki do kina domowego?

Trzeba też sprawdzić, jakie głośniki do kina domowego zostały zastosowane w zestawie. Będzie to wpływało nie tylko na jego jakość brzmienia, ale też na sposób ich podłączenia.

Obecnie, poza standardowymi głośnikami łączonymi przewodowo można spotkać się też z głośnikami bezprzewodowymi, które wymagają jedynie podłączenia do gniazdka elektrycznego. W tym przypadku łączność możliwa jest za pomocą Wi-Fi, dlatego też we wnętrzu musi być dostęp do bezprzewodowego internetu.

Gdy natomiast podłączenie jest przewodowe, wtedy trzeba wiedzieć, jaki kabel do głośników kina domowego. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu kable miedziane, nazywane też kablami głośnikowymi. By uzyskać najlepszą jakość dźwięków, warto wybrać kable z żyłami miedzianymi o wysokiej czystości i z grubą izolacją.

Trzeba również pamiętać o tym, żeby kable prowadzone były możliwie jak najkrótszą trasą, nie były w wielu miejscach załamane i poplątane.

Kino domowe, czy zestaw stereo – co wybrać?

Wszystko zależy tylko od Ciebie i tego, czego chcesz. Kina domowe zapewniają dźwięk przestrzenny, ale wadą jest konieczność umieszczenia głośników w określonych miejscach w pomieszczeniu. Zestaw stereo składa się z dwóch wysokiej jakości głośników, a jeśli później zdecydujesz, że chcesz mieć kino domowe, możesz dodać równie dobre głośniki do swojego systemu stereo.

Jakość dźwięku może być ważnym czynnikiem przy zakupie głośników. Jeśli jakość dźwięku do słuchania muzyki jest Twoim głównym wymogiem, powinieneś rozważyć wybór zestawu stereo dostępnego na stronie  salonydenon.pl/produkty/stereo/zestawy-stereo. Jeśli jednak chcesz oglądać filmy lub grać w gry z dźwiękiem przestrzennym, powinieneś zakupić kino domowe z system 5.1.

Jeśli masz ograniczony budżet, pamiętaj, że kino domowe w tej samej cenie prawdopodobnie ma gorszej jakości głośniki niż zestaw stereo.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *